Blogs > School Notes

This is the place to find out all about the achievements and activities of students and alumni of area school districts. Send you education news and photos to and we'll post them!

Tuesday, August 17, 2010

Area students named to dean's list at Indiana University of Pennsylvania

The following students from Montgomery County have been named to the spring 2010 dean’s list at Indiana University of Pennsylvania. Students achieve dean's list status when they are full-time (12 or more credits) with a grade point average of 3.25 or higher.

Lansdale: Megan Stephanie Alexander, Misty Meadow Lane, B.S. in Fashion Merchandising; Lesley E. Anders, Garfield Ave., B.A. in Journalism; Kenneth Hal Chonofsky, Jackson St., B.S.Ed. in Elementary Education; Michael Patrick Katch, Claremont Drive, Undeclared in Undeclared Business; Kevin M. Lodge, Militia Drive, B.S. in Physical Education and Sport; Victoria Regina Lopardo, Columbia Ave., B.S.Ed. in Music Education; Garrett Michael Ofenloch, Locust Drive, B.S. in Finance; Stephanie Rae Schwartz, Brookwood Road, B.S. in Fashion Merchandising; Leah Christine Smith, Amber Lane, B.S. in Fashion Merchandising; Jessica Lynne Van Etten, Addison Lane, B.S. in Nursing; Matthew Douglas Wells, Sycamore Drive, noncertificate in Teaching Certificate in Education

Harleysville: Alexandra Lyn Gibilante, Bishopwood Blvd. E, B.A. in Journalism; Steven Kyle Henderson, Perkiomenville Road, B.S.Ed. in Music Education; Erin Lynn Holloway, Pioneer Circle, B.S. in Physical Education and Sport; Stephanie Michelle Mallis, Hackney Way, B.S.Ed. in Elementary Education; Ronald Phillips, Stormfield Drive, B.S. in Hospitality Management; Sarah Elizabeth Stauffer, Westbourne Road, B.S. in Communications Media

Colmar: Katelyn Marie Krissinger, General Forst Drive, B.S. in Accounting; Ashley Elizabeth Mandes, East Walnut St., B.A. in Criminology

Ambler: Wade Hedges Baily, East Francis Ave., B.S. in Safety Sciences; Alyssa Marie Hutchinson, Cedar Hill Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Telford: Amanda Skye Burgert, South Third St., B.S. in Communications Media; Caitlyn Aileen Rosenberger, Ridge Road, B.A. in Spanish; Robert Alan Stanley, Madison Ave., B.S.Ed. in Health & Physical Education

Audubon: Stephanie Nicole Gryga, Regency Drive, B.A. in Psychology; Gregory James Walter, Redtail Road, Undeclared in Undeclared Natural Sciences

Blue Bell: Rachel Louise Marinari, Valley Road, B.S.Ed. in Elementary Education; Matthew James Stavinga, Glenn Lane, B.A. in Criminology

Cedars: Russita Marie Buchanan, Skippack Pike, B.S. in Interior Design

Cheltenham: Rachel A. Aistrop, Wetherill Road, B.A. in Spanish; Catherine Patricia McCann, Boyer Road, B.S.Ed. in Elementary Education; Moncure Vaden, Hilldale Road, B.S. in Human Resource Management

Collegeville: Claire L. Amico, Westover Road, B.S.Ed. in Elementary Education; Idamarie Desiree Arici, Vincent Drive, B.A. in Journalism; Sabrina Marie Jones, West 5th Ave., B.A. in Psychology; Rachael Elizabeth Masterson, Vincent Drive, B.A. in Political ScienceJ; ames Price, Exmoor Drive, B.A. in Anthropology

East Greenville: Meaghan G. Kuhns, Washington St., B.S. in Natural Science

Gilbertsville: Dennis Walter Collins, Pinehurst Way, B.S. in Finance; Kristin Marie Troilo, Broad St., Undeclared in English

Glenside: Austin L. Afshar, Cricket Ave., B.S. in Natural Science; Philip Ali Afshar, Cricket Ave., B.S. in Natural Science; Apris Marjorie Walker, Fortune Road, B.S. in Communications Media

Hatboro: Kelsey Lynn Faehner, Cypress Lane, B.S.Ed. in Family & Consumer Science Education; Alicia Ashley Heiduk, Moonflower Road, B.A. in Criminology

Hatfield: Brittany Rose Allman, South Main St., B.S. in Physical Education and Sport; Melissa Jean Kornock, Needham Circle, B.S.Ed. in Health & Physical Education; James Colin Ward, Valley Woods Road, B.A. in Criminology; Robert W. Zinsmeister, Quail Circle, B.S.Ed. in Mathematics Education

North Wales: Danielle Rose Eppinger, Stump Road, B.S. in Physical Education and Sport; Elizabeth Anne Kelly, Barberry Road, B.S.Ed. in Social Studies Education

Souderton: Angela Nicole DeGennaro, Thornton Court, B.S.Ed. in Education of Exceptional Persons; Laura Christine Roberts, Wynnefield Drive, B.S. in Hospitality Management
Horsham: Julia Mary Harvey, Downey Drive, B.S. in Safety Sciences; Paul Michael Schenk, Norristown Road, B.S. in Marketing

Norristown: Caitlin Helen Dunbar, Clyston Road, B.S. in Interior Design; Lakeisa Mercia Hill, Powell St., B.S. in Natural Science; Jamie Nicole Palmerio, Taft Road, B.S.Ed. in Elementary Education; Amanda Jean Royer, Township Line Road, B.A. in Art; Jesse Rae Thomas, North Trooper Road, B.S. in Communications Media; Eric S. Warburton, First St., B.S. in Respiratory Care


Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home